Baş Dönmesi Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Dönmesi Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş dönmesi mide bulantısı, ortaya çıkaran etkenler çoğunlukla aynı olmaktadır. Bedenimiz ayakta durması sadece dışarıdan görülen fiziki görünüşe bağlı değildir, bedenimizin ayakta durmasını sağlayan dışarıdan görülmeyen birtakım organizasyonlar mevcuttur. Genellikle kulakta meydana gelen iltihaplanma çoğu zaman ağrıya neden olduğu gibi yüksek rakımlı yerlere sürekli çıkılıp inilmesi de vertigoya (Dönmek) yol açabilir.

Baş dönmesi ve mide bulantısı neden olur?

Vertigo; İç kulak bölümünde yarım daire kanallarında bulunan sıvı vücudumuzun dengesini sağlar, bu kanallarda bulunan sinir uçları beyin ile kontak halindedir. Buradan beyine gönderilen sinyaller sayesinde vücudun hangi pozisyonda olduğu beyin tarafından değerlendirilir. Beyin bu bilgiler ile dengeyi sağlamak için hangi kas grubuna emir vermesi gerektiğine karar verir. Yarım daire kanallarında meydana gelen sorunlar, beynin yanlış karar vermesine neden olur. Beyinde bulantı ve denge aynı merkezden yönetilir, dolayısı ile denge sağlanamaz, baş dönmesi beraberinde refleks olarak mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Vertigo antibiyotik, Epley manevrası ve fizyoterapi ile tedavi edilebilir.

Panik Atak; Vücudumuzun psikolojik dengesinde meydana gelen duygusal değişikliklerin bir sonucu olarak baş dönmesi ve mide bulantısı meydana gelir. Bu rahatsızlıklara ek olarak panik atak durumunda nefes darlığı, tansiyon yüksekliği, mide krampları, yutkunma güçlüğü, ağız kuruması, soğuk terleme meydana gelir.

Migren, Başın yarım küresinde ya da dörtte birinde meydana gelen migren her ne kadar nörolojik olsa da tansiyon düşüklüğü ve yüksekliği ile ağrı artmakta ve azalmaktadır, migrenin beyin içinde oluşturduğu basın hissi ve zonklama baş dönmesine ve mide bulantısına neden olur. Migren atakları sırasında üşütmek, aç kalmak, yüksek ses, yoğun stres, merdiven çıkma gibi durumlar baş dönmesi ve mide bulantısını artırır.

Baş dönmesi ve mide bulantısının diğer neden olur?
  • Kafa tası içerisinde su toplanması nedeniyle beynin basınç altında kalması; böyle durumlarda beyin kontrol merkezi sağlıklı karar veremez ve baş dönmesi mide bulantısı meydana gelir. Bu durumun en önemli belirtisi ise sağ veya sol kolda uyuşma, felç tarzı hareket kaybı olarak meydana gelir.
  • Beyin kanaması; Beyinde meydana gelen kanamalar ani baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve baygınlık şeklinde gelişir, bayılmanın olmadığı durumlarda beynin verdiği kararlar sağlıklı olmadığından refleks olarak mide bulantısı ve baş dönmesi gelişir. Hasta mutlaka acil servise kaldırılmalıdır. Yoksa hasta kaybedilir.
  • Beyin içinde meydana gelen tümörler; Beyin tümörleri tedavisi oldukça zordur, tümör giderek büyüyor ise hasta da önceleri zaman zaman birkaç ay sonra sürekli baş dönmesi ve mide bulantısı yaşanabilir, fakat kimi hastalarda bu durumun vücut tarafından kabul edilerek baş dönmesi ve mide bulantısının ortadan kalktığı hastalar tarafından söylenmektedir.
  • Meniere hastalığı; İç kulak hastalıklarından bir diğeri olan bu hastalık vertigo ile benzerlik gösterse de daha çok kulakta uğultama, çınlama, cızırdama olarak kendini gösterir, hastalık belirtilerinin beyni etkilemesi ile beyin sağlıklı karar veremez, bu durum hasta kişiye mide bulantısı, baş dönmesi ve tansiyon yüksekliği olarak döner.
  • Gebelik; bu durum diğer sayılan rahatsızlıklar için de değerlendirmek doğru değildir, fakat gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantısı olarak kendini gösterir, baş dönmesi olmaz, dişinin doğal süreç içinde meydana getirdiği gebelik süreci bedenin içinde meydana gelen yabancıya uyum sağlayana kadar mide bulantısı meydana getirir.
Baş dönmesi ve mide bulantısı nasıl geçer?

Bu rahatsızlıklardan başka birçok hastalık mide bulantısı ve baş dönmesine neden olur, nedenlerin çok oluşu tedavinin de değişik oluşana neden olur, söz konusu bulantı ve baş dönmesinin çoğunlukla kaynağı beyin olduğuna göre en küçük gecikme hastanın kaybına neden olabilir, en iyisi gecikmeye meydan vermeden beyin ve sinir hastalıkları uzmanına görünmek en iyi çözüm olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Mide Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Asidi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Asidi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Mide Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi