Mide Krampına Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide krampları, ağır bir yemek sonrasında ortaya çıkabileceği gibi böbreklerde yaşanan rahatsızlıklar, sindirim sistemi sıkıntıları veya dalak rahatsızlıkları sonucu da meydana gelebilir. Mide krampları düşündüğünüzden daha uzun sürdüyse ve aldığınız tedbirlere rağmen kramplarda bir azalma sağlanamadıysa, başka sağlık sorunlarınız olup olmadığını öğrenmek için doktora görünmekte fayda vardır.

Yemiş olduğunuz yiyecekler veya gaz gibi basit sebeplerle ortaya çıkan kramplar için nefes egzersizlerinden sıcak bir duşa kadar birtakım basit yöntemleri kullanabilirsiniz. Genel olarak midenin tamamında görünen hafif ağrı ve kramplar genellikle zararsız olup 1-2 saat içerisinde geçer. Bunun dışında kalan krampların sebeplerini ve belirtilerini sizinle paylaşacağız. Mide kramplarının nedenleri gibi farklı sebeplerle meydana gelen krampların işaretleri de farklıdır.

Regl esnasında mide krampları ve ağrısı görülmesi normaldir. Bu, reglin çoğunlukla ilk gününde oluşur ve birkaç günden uzun sürmez. Keskin, bıçak benzeri saplanan ağrılar apandisit gibi önemli bir problemin işareti olabilir. Bel bölgesinden mideye doğru yanlardan gelen ağrılar böbrek taşı belirtisi olabilir. Ağrılar yavaş başlar ve her geçen gün çok şiddetlenir.

Mide Krampına Ne Yapılabilir?

Mide kramplarına karşı aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Mide krampları birdenbire yaşanan ve yaşamı zorlaştırabilen şiddetli ağrılardır. Çoğunlukla hazımsızlık, aşırı yağlı yemekler ve birtakım minör hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Tekrarlayan durumlarda mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

Mide Krampına İyi Gelen Yöntemler

 • Bölgeyi sıcak tutmak, kramplarda belli bir süre iyileşme sağlayabilir. Bel çevrenize küçük bir battaniye bağlayabilir veya sıcak su torbası gibi ısıtıcılar kullanabilirsiniz.
 • Sırt üstü uzanın ve gözlerinizi kapayın. Alnınıza ılık ve nemli küçük bir havlu koyarak 5-10 dakika dinlenin.
 • Gaz sebebiyle meydana gelen mide krampları için gazı çıkarmaktan başka çözüm yolunuz yoktur. 15-20 dakika yürümek gaz çıkarmanız için iyi gelecektir.
 • Çok sıcak olmayacak ılık suyla bir duş alın.
 • Papatya çayı için. Papatya, antienflamatuvar özellik gösterip mide ağrısını en aza indirecektir. Mide kaslarını rahatlatır ve kramplara iyi gelir.
 • Sıcak su torbası kullanın. Rahat bir biçimde uzanın ve karın bölgesine sıcak su torbası koyup dinlenin. Sıcaklık kasların rahatlamasını sağlar ve bunun yardımıyla krampların önüne geçilebilir.
 • Pirinçleri suda haşlayıp süzdükten sonra kalan suya biraz bal ilave ederek içebilirsiniz. Pirinç suyu mideyi rahatlatır.
 • Taze nane çayı, mide kaslarını gevşetir. Bununla birlikte safra üretimini artırarak sindirimin düzgün bir şekilde yapılmasını sağlar. Özellikle şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelir.
 • Ilık limonlu su iyi gelir. Limonlu su, hazımsızlık söz konusu olduğunda oldukça yararlıdır. Yüksek asit düzeyi yardımıyla hidroklorik asit üretimini artırır. Hidroklorik asit, besinlerin parçalanması için gereklidir.
 • Zencefil çayı tüketin. Zencefilin içerisinde bulunan kimyasallar mide ve bağırsak kaslarını rahatlatır. Bununla birlikte mide bulantısına da iyi gelir.
 • Rezene de hazımsızlık söz konusu olduğunda oldukça etkilidir. Rezene çiğnemek sindirime yardımcı sıvıların salgılanmasına yardımcı olur ve şişkinliğe iyi gelir. Yemeklerden sonra 1 çay kaşığı çiğneyebilirsiniz.
 • Limon veya misket limonu da karın ağrısına iyi gelir. Sodaya bir iki damla ekleyerek yemeklerden sonra şişkinlik hissettiğinizde içebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Yanması Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Bulantı Belirtileri ve Tedavisi